شنبه , ۴ فروردین ۱۳۹۷
خانه / مناسبت های امروز / تاریخ روز مادر ۱۳۹۷ کی هست | تاریخ دقیق روز مادر در سال ۱۳۹۷

تاریخ روز مادر ۱۳۹۷ کی هست | تاریخ دقیق روز مادر در سال ۱۳۹۷

تاریخ روز مادر ۱۳۹۷ کی هست | تاریخ دقیق روز مادر در سال ۱۳۹۷

در این پست تاریخ روز مادر ۱۳۹۷ و همچنین چند شبنه روز مادر ۹۷ است قرار داده می شود و همچین برای دیدن مطالب بیشتر از بخش مناسبت های امروز دیدن فرمایید.

تاریخ روز مادر 1397 کی هست
روز مادر ۹۷

تاریخ روز مادر ۱۳۹۷

شاید مهم ترین مناسبت در تقویم همه کشور های جهان روز مادر باشد که برای همه مردم بسیار ارزشمند است. روز مادر برای گرامیداشت زحمت مادرها در تقویم کشورهای ثبت شده است.

اما تاریخ روز مادر در همه کشور ها متفاوت است مثلا در بعضی از کشورهای تولد حضرت مریم روز مادر است و در ایران روز ولادت حضرت فاطمه (ص) به نام روز مادر نامگذاری شده است.

ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها در روز شمار هجری قمری روز ۲۰ جمادی الثانی می باشد اما با توجه به روز های در سال قمری هر سال ۱۰ روز نسبت به روز های تقویم شمسی کمتر می شود تاریخ روز مادر هم تغییر می کند.

روز مادر ۹۶ در بیستم جمادی الثانی ۱۴۴۰ هجری قمری برابر روز دوشنبه ۶ اسفندماه ۱۳۹۷ هجری خورشیدی مصادف با ۲۵ فبریه سال ۲۰۱۸ میلادی می باشد.

تاریخ روز مادر ۱۳۹۷ کی هست | تاریخ دقیق روز مادر در سال ۱۳۹۷

تاریخ روز مادر 1397 چند شبنه است
تاریخ روز مادر ۱۳۹۷ کی هست | تاریخ دقیق روز مادر در سال ۱۳۹۷

تاریخ روز مادر در سایر کشورها

روز مادر، در بیشتر کشورهای جهان گرامیداشت می شود اما تاریخ روز مادر مانند روز جهانی زن نیست که در همه جهان در یک روز (۸ مارس) تجلیل شود وبیشتر کشورها این روز را در روزهای مختلف ماه می تجلیل می کنند.

کشورهای که روز مادر را در یکشنبه دوم ماه می جشن می گیرند، عبارت اند از:
امریکا، کانادا، استرالیا، نیوزیلاند، جاپان، مالیزیا، فلیپین، سنگاپور، بنگلادیش،چین، هانگ کانگ، تایوان، دنمارک، بلجیم،اتریش، سویزرلیند،جرمنی، فنلیند، نیدرلند،جمهوری چک، سلواکیا، کروشیا،ایتالیا، ترکیه، یونان، برازیل، انگولا، چلی، کولومبیا، کیوبا، ایکوادور، هاندوراس، جامایکا، مالتا، پیرو، اروبا، بهاماس، باربادوس، برمودا، بنیری، افریقای جنوبی، یوروگوا، ونزویلا و زیمبابوی.

تاریخ روز زن

در ایران تاریخ روز زن و تاریخ روز مادر در روز ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها می باشد ولی در بعضی از کشور ها تاریخ روز زن در  روز هشتم ماه مارس را روز زن نام گذاری کرده اند.

هشتم مارس ۱۸۵۷، زنان کارگر کارگاه‌های پارچه‌بافی و لباس‌دوزی در نیویورک آمریکا به خیابان‌ها ریختند و خواهان افزایش دست‌مزد، کاهش ساعات کار و بهبود شرایط بسیار نامناسب کار شدند و این تظاهرات با حمله پلیس و کتک‌زدن زنان برهم خورد.
سال ۱۹۰۷ در دوره‌ای که مبارزات زنان برای تأمین حقوق سیاسی و اجتماعی اوج گرفته بود، به مناسبت پنجاه‌مین سال‌گشت تظاهرات نیویورک در هشتم مارس، زنان دست به تظاهرات زدند.
ایده انتخاب روزی از سال به‌عنوان «روز زن» نخستین بار در جریان مبارزه زنان نیویورک با شعار «حق رای برای زنان» مطرح شد و دو هزار زن تظاهر کننده در ۲۳ فوریه ۱۹۰۹ پیشنهاد کردند که هر سال در روز یک‌شنبه آخر فوریه، یک تظاهرات سراسری در آمریکا به مناسبت «روز زن» برگزار شود.

تاریخ روز مادر ۱۳۹۷ کی هست | تاریخ دقیق روز مادر در سال ۱۳۹۷

منبع / beytoote.com

همچنین ببینید

تاریخ ایام فاطمیه سال 1396

ایام فاطمیه سال ۱۳۹۶

تاریخ ایام فاطمیه سال ۱۳۹۶ | تاریخ شروع و پایان ایام فاطمیه امسال ۹۶ مجله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن تبلیغ