شنبه , ۴ فروردین ۱۳۹۷
خانه / مناسبت های امروز / چهارشنبه سوری ۱۳۹۶ چه روزی است

چهارشنبه سوری ۱۳۹۶ چه روزی است

چهارشنبه سوری ۱۳۹۶ چه روزی است

چهارشنبه سوری امسال چه تاریخی است – چهارشنبه سوری امسال کی و چندم است؟

چهارشنبه سوری 1396 چه روزی است
چهارشنبه سوری ۱۳۹۶ چه روزی است

تاریخ چهارشنبه سوری سال ۹۶

چهارشنبه سوری نام جشن یا مراسمی باستانی است که در اخرین روزهای زمستان در ماه اسفند در ایران برگزار می شود و یکی از مناسبت های بزرگ در فرهنگ ایرانی های محسوب می شود که التبه هرسال خسارات زیادی به همراه دارد

در جشن چهارشنبه سوری با روشن کردن اتش و پریدن روی ان برگزار می شود.چهارشنبه سوری علاوه بر ایران در برخی از کشورها مانند افغانستان ، تاجیکستان و جمهوری اذربایجان برگزار می شود.

مراسم چهارشنبه سوری ۹۶ در تاریخ ۲۲ اسفند ماه ۹۶ می باشد

زمان تحویل سال ۹۷ و همچنین اول فروردین روز چهارشنبه می باشد به همین دلیل جشن باستانی چهارشنبه سوری یه هفته قبل تر روز ۲۲ اسفند ماه ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد.روشن کردن آتش و حلقه زدن به دور آن و خواندن سرود از جمله مهمترین رسوم چهارشنبه سوری می باشد.

اطلاعاتی درباره چهارشنبه سوری

در شاهنامه فردوسی اشاره‌هایی درباره بزم چهارشنبه‌ای در نزدیکی نوروز وجود دارد که نشان دهنده کهن بودن جشن چهارشنبه‌سوری است. مراسم سنتی مربوط به این جشن ملی، از دیرباز در فرهنگ سنتی مردمان ایران زنده نگاه داشته شده‌ است.جشن سور از قدیم در ایران زمین مرسوم بوده‌است که جشنی ملی و مردمی است و «چهارشنبه سوری» نام گرفته‌است که طلایه‌دار نوروز است.

در سال 96 چهارشنبه سوری چه روزی است
چهارشنبه سوری ۱۳۹۶ چه روزی است

آیین آتش‌افروزی تا روزگار ما بر جای مانده و نام چهارشنبه سوری بر خود گرفته‌است. در ایران باستان بخش‌بندی هفته به گونه امروزی (شنبه تا پنجشنبه و جمعه) نبوده و در گاهشماری ایرانیان هر یک از ۳۰ روز ماه نامی ویژه داشته‌است (امرداد، دی بآذر، آذر، …، سروش، رشن، فرودین، ورهرام،… ، شهریور، سپندارمزد، خورداد و …).

«هفته» ریشه در ادیان سامی دارد، که باور داشتند خداوند، جهان را در ۶ روز آفرید و روز هفتم به استراحت پرداخت و آفرینش پایان یافت؛ و از همین رو روز هفتم را به زبان یهودی شنبد یا شنبه نامیده‌اند که به معنی فراغت و آسایش است. بخش‌بندی روزها به هفته از یهود به عرب و از اعراب به ایرانیان رسیده‌است. اعراب دربارهٔ هر یک از روزهای هفته باورهایی داشته‌اند؛ برای نمونه اینکه چهارشنبهٔ هر هفته روز شومی است.

منوچهری دامغانی هم اینگونه به این باور اشاره می‌کند:

چهارشنبه که روز بلاست باده بخور      به ساتکین می‌خور تا به عافیت گذرد

چهارشنبه سوری ۹۶ چه روزی است

منبع / ویکی پدیا

همچنین ببینید

تاریخ ایام فاطمیه سال 1396

ایام فاطمیه سال ۱۳۹۶

تاریخ ایام فاطمیه سال ۱۳۹۶ | تاریخ شروع و پایان ایام فاطمیه امسال ۹۶ مجله …

یک نظر

  1. چقد دوسداشتم اون زمانا که ایرانیا شاد بودن و همش تو جشن و سرور بودن زندگی میکردم … نمیدونم چرا فکر میکنم اونا مثل ما اینهمه مشکلات نداشتن … متاسفم برای این روزا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن تبلیغ